Obecność w Å›wiecie Å›rodków spoÅ‚ecznego przekazu
W przeszÅ‚oÅ›ci, osoby konsekrowane potrafiÅ‚y sÅ‚użyć sprawie ewangelizacji na różne sposoby rozwiÄ…zujÄ…c twórczo problemy, dzisiaj natomiast muszÄ… stawać przed nowym wyzwaniem, jakim jest potrzeba dawania Å›wiadectwa Ewangelii poprzez Å›rodki spoÅ‚ecznego przekazu. DziÄ™ki niezwykle skutecznej technice Å›rodki te zyskaÅ‚y zdolność globalnego oddziaÅ‚ywania i mogÄ… docierać do wszystkich zakÄ…tków ziemi. Osoby konsekrowane, zwÅ‚aszcza te, które ze wzglÄ™du na charyzmat instytutu dziaÅ‚ajÄ… w tej dziedzinie, powinny zdobyć solidnÄ… znajomość jÄ™zyka typowego dla tych Å›rodków, aby mogÅ‚y przekonujÄ…co mówić o Chrystusie dzisiejszemu czÅ‚owiekowi, wyrażajÄ…c jego „radoÅ›ci i nadzieje, smutek i niepokoje, a także przyczyniać siÄ™ do budowy spoÅ‚eczeÅ„stwa, w którym wszyscy bÄ™dÄ… siÄ™ czuli jak bracia i siostry idÄ…cy razem ku Bogu.
Jednakże ze wzglÄ™du na niezwykÅ‚Ä… moc perswazji, jakÄ… odznaczajÄ… siÄ™ te Å›rodki, należy zachować czujność wobec wypaczonych sposobów ich wykorzystywania. Nie trzeba lekceważyć problemów, jakie mogÄ… stÄ…d wynikać także dla życia konsekrowanego, ale raczej poddać je Å›wiatÅ‚emu rozeznaniu. Odpowiedź KoÅ›cioÅ‚a ma charakter przede wszystkim wychowawczy: stara siÄ™ uczyć wÅ‚aÅ›ciwego rozumienia ukrytych mechanizmów, uważnej oceny etycznej programów, a także ksztaÅ‚tować zdrowe nawyki w korzystaniu ze Å›rodków przekazu. W tÄ™ pracÄ™ wychowawczÄ…, majÄ…cÄ… ksztaÅ‚cić mÄ…drych odbiorców i kompetentnych pracowników Å›rodków przekazu, osoby konsekrowane powinny wnosić swój wkÅ‚ad, Å›wiadczÄ…c o wzglÄ™dnoÅ›ci wszystkich rzeczywistoÅ›ci widzialnych i pomagajÄ…c braciom w ich ocenie zgodnej z Bożym zamysÅ‚em, a także w uwolnieniu siÄ™ od nadmiernej fascynacji przemijajÄ…cÄ… postaciÄ… tego Å›wiata (por. 1 Kor 7,31).
Należy popierać wszelkie inicjatywy w tej nowej i doniosÅ‚ej dziedzinie tak, aby Ewangelia Chrystusa byÅ‚a gÅ‚oszona również przy pomocy tych nowoczesnych mediów. Poszczególne Instytuty niech bÄ™dÄ… gotowe do wspóÅ‚pracy i do zaangażowania swoich siÅ‚, Å›rodków i osób w realizacjÄ™ wspólnych projektów w różnych sektorach spoÅ‚ecznego przekazu. Ponadto osoby konsekrowane, a zwÅ‚aszcza czÅ‚onkowie Instytutów Å›wieckich niech wÅ‚Ä…czajÄ… siÄ™ aktywnie — w miarÄ™ potrzeb duszpasterskich — w religijnÄ… formacjÄ™ osób kierujÄ…cych publicznymi i prywatnymi Å›rodkami przekazu oraz ich pracowników, tak aby z jednej strony zapobiegać szkodom powodowanym przez niewÅ‚aÅ›ciwe ich używanie, a z drugiej przyczyniać siÄ™ do podnoszenia poziomu programów przez treÅ›ci zgodne z prawem moralnym i bogate w wartoÅ›ci humanistyczne i chrzeÅ›cijaÅ„skie. (Vita consecrata, 99)
Patroni medialni: