Ustanowienie Dnia
Åšwiatowy DzieÅ„ Åšrodków SpoÅ‚ecznego Przekazu jest inicjatywÄ… podjÄ™tÄ… przez KoÅ›cióÅ‚ Rzymskokatolicki, a zaproponowanÄ… przez Sobór WatykaÅ„ski II. Dekret o Å›rodkach spoÅ‚ecznego przekazu Inter mirifica z 4 grudnia 1963 r. w punkcie 18 oÅ›wiadcza:
W celu skuteczniejszego umacniania różnorodnych form apostolstwa w zakresie Å›rodków spoÅ‚ecznego przekazu, zgodnie z postanowieniem biskupów, należy ustanowić we wszystkich diecezjach Å›wiata dzieÅ„, w którym każdego roku wierni bÄ™dÄ… pouczani o swoich obowiÄ…zkach pod tym wzglÄ™dem, zachÄ™cani do zanoszenia w tej intencji modlitw i do skÅ‚adania na ten cel ofiar, które winny być przeznaczane na organizowanie i utrzymywanie instytucji i przedsiÄ™wzięć, popieranych na tym polu przez KoÅ›cióÅ‚, stosownie do potrzeb Å›wiata katolickiego.
Sam papież PaweÅ‚ VI, autor pierwszego OrÄ™dzia potwierdza też, że inicjatywa bierze poczÄ…tek z ducha soboru: JesteÅ›my szczęśliwi, mogÄ…c ponownie zwrócić siÄ™ do was z okazji Åšwiatowego Dnia Åšrodków SpoÅ‚ecznego Przekazu, ustanowionego przez Ekumeniczny Sobór WatykaÅ„ski II (orÄ™dzie z 1974 r.).
Po raz pierwszy DzieÅ„ Åšrodków SpoÅ‚ecznego Przekazu obchodzono na polecenie papieża PawÅ‚a VI w niedzielÄ™ 7 maja 1967 r., natomiast pierwsze orÄ™dzie ukazaÅ‚o siÄ™ 2 maja tegoż roku . Ojciec ÅšwiÄ™ty ustaliÅ‚ jego obchody na niedzielÄ™ przed uroczystoÅ›ciÄ… ZesÅ‚ania Ducha ÅšwiÄ™tego, przy czym episkopaty krajowe otrzymaÅ‚y możliwość ustalania swojej daty.
Publikacja orędzi
PoczÄ…tkowo orÄ™dzie na DzieÅ„ Åšrodków SpoÅ‚ecznego Przekazu ukazywaÅ‚o siÄ™ tuż przed samym obchodem Dnia, ale od 1986 r., gdy odbywaÅ‚ siÄ™ on po raz dwudziesty, przyjÄ…Å‚ siÄ™ zwyczaj, że tekst ten, autorstwa Ojca ÅšwiÄ™tego, nosi datÄ™ 24 stycznia. Tego dnia KoÅ›cióÅ‚ katolicki wspomina Å›w. Franciszka Salezego, którego papież Pius XI ogÅ‚osiÅ‚ w 1923 r. patronem pisarzy katolickich i dziennikarzy.
HasÅ‚o orÄ™dzia ogÅ‚aszane jest natomiast zgodnie z tradycjÄ… w dniu 29 wrzeÅ›nia poprzedniego roku, w Å›wiÄ™to ÅšwiÄ™tych ArchanioÅ‚ów MichaÅ‚a, RafaÅ‚a i Gabriela. ÅšwiÄ™ty Gabriel ArchanioÅ‚ jest bowiem patronem radiowców.
Takie wyprzedzenie czasowe w ogłaszaniu hasła i orędzia pozwala episkopatom i diecezjom odpowiednio wcześniej przygotować własne obchody tego Dnia, uwzględniając treść przesłania papieskiego.
Åšwiatowy DzieÅ„ Åšrodków SpoÅ‚ecznego Przekazu w Polsce
W wiÄ™kszoÅ›ci krajów DzieÅ„ ten obchodzi siÄ™ w niedzielÄ™ przed uroczystoÅ›ciÄ… ZesÅ‚ania Ducha ÅšwiÄ™tego, co czÄ™sto pokrywa siÄ™ z uroczystoÅ›ciÄ… WniebowstÄ…pienia PaÅ„skiego (przenoszonÄ… przez niektóre episkopaty z czwartku VI tygodnia Wielkanocy na VII NiedzielÄ™ Wielkanocy). W Polsce na mocy decyzji Konferencji Episkopatu DzieÅ„ Åšrodków SpoÅ‚ecznego Przekazu jest obchodzony zawsze w trzeciÄ… niedzielÄ™ wrzeÅ›nia.
Warto zwrócić też uwagÄ™ na odmienność nazwy. Na Å›wiecie przeważnie mówi siÄ™ o Dniu Komunikacji SpoÅ‚ecznej (po angielsku: World Communications Day, po wÅ‚osku: Giornata Mondiale delle Comunicazioni Sociali), a w Polsce – o Åšwiatowym Dniu Åšrodków SpoÅ‚ecznego Przekazu. Termin „komunikacja” wydaje siÄ™ szerszy i bardziej podmiotowy niż przedmiotowy – ostatecznie komunikacja jest fenomenem relacji miÄ™dzyludzkich, wyrażanym tylko przez coraz nowsze Å›rodki techniczne. SformuÅ‚owanie „Å›rodki spoÅ‚ecznego przekazu” odnosi nas natomiast do Å›wiata mediów, czasami okreÅ›lanych mass mediami, a zatem do szeroko pojÄ™tego fenomenu komunikacji spoÅ‚ecznej przy użyciu mediów.
Statystyka
Do 2023 r. ukazaÅ‚o siÄ™ 57. OrÄ™dzi. Ojciec ÅšwiÄ™ty PaweÅ‚ VI ogÅ‚osiÅ‚ 12 takich dokumentów, Jan PaweÅ‚ II aż 27, Benedykt XVI 8, a papież Franciszek 10.
CZYTAJ WIĘCEJ
- Kontekst KoÅ›cielny - KoÅ›cióÅ‚ a media
- Wprowadzenie do orÄ™dzi na Åšwiatowe Dni Åšrodków SpoÅ‚ecznego Przekazu
- św. Franciszek Salezy - patron dziennikarzy
- św. Klara - patronka telewizji
- Å›w. ArchanioÅ‚ Gabriel - patron radiowców
- bł. Jakub Alberione - patron internetu
Patroni medialni: