Poziom nauczania: szkoła ponadgimnazjalna
Cele katechetyczne – wymagania ogólne:
– Analiza i interpretacja treÅ›ci zawartych w PiÅ›mie ÅšwiÄ™tym oraz w OrÄ™dziu na 49. Åšwiatowy DzieÅ„ Åšrodków SpoÅ‚ecznego Przekazu.
– Odkrywanie wartoÅ›ci rodziny przekazanych w OrÄ™dziu Papieża Franciszka na 49. Åšwiatowy DzieÅ„ Åšrodków SpoÅ‚ecznego Przekazu.
TreÅ›ci nauczania – wymagania szczegóÅ‚owe:
Wiedza:
– Po katechezie uczeÅ„ wyjaÅ›nia znaczenie terminów: „Å‚ono rodziny”, „szkoÅ‚a przetrwania”, „szkoÅ‚a komunikacji”, „wspólnota pokoleÅ„”.
– Po katechezie uczeÅ„ wylicza wartoÅ›ci wedÅ‚ug Å›w. PawÅ‚a, które budujÄ… jedność.
– Po katechezie uczeÅ„ omawia, w jaki sposób miÅ‚ość kreuje szczęście w rodzinie.
– Po katechezie uczeÅ„ charakteryzuje dialog jako dojrzałą formÄ™ komunikacji w rodzinie.
Umiejętności:
– Po katechezie uczeÅ„ uzasadnia, jak miÅ‚ość buduje i cementuje rodzinÄ™.
– Po katechezie uczeÅ„ uzasadnia wartoÅ›ci, którymi powinny kierować siÄ™ media: telewizja i internet.
Formy organizacji zajęć: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Metody i techniki dydaktyczne: rozmowa kierowana, piramida priorytetów, analiza tekstów biblijnych i treÅ›ci orÄ™dzia, podróż w wyobraźni.
Åšrodki dydaktyczne: Pismo ÅšwiÄ™te: Kol 3, 12-20, fragmenty OrÄ™dzia Papieża Franciszka na 49. Åšwiatowy DzieÅ„ Åšrodków SpoÅ‚ecznego Przekazu, opowiadanie Rodzina jest ogrodem.
SCHEMAT ZAJĘĆ
I. Wprowadzenie
1. Propozycja modlitwy na rozpoczęcie:
Maryjo, Matko życia i Królowo Rodziny,
uczyń każde ognisko domowe
obrazem Rodziny z Nazaretu,
miejscem pokoju i miłości.
Amen. (św. Jan Paweł II).
2. Jako wprowadzenie w tematykÄ™ spotkania proponujemy opowiadanie:
Mówi siÄ™, że rodzina to ogród, w którym wyroÅ›nie to, co siÄ™ w nim zasieje. Zasianie wartoÅ›ci da obfite żniwo życia rodzinnego. Przypominam sobie, że istnieje również prawo pola leżącego odÅ‚ogiem. Prawo to gÅ‚osi, że jeÅ›li w ogrodzie nie posadzimy czegoÅ› dobrego, to zawsze zaroÅ›nie on chwastami. Co roku w porze siewów musimy zasiać wÅ‚aÅ›nie to, co ma wyrosnąć zgodnie z naszym życzeniem. JeÅ›li nie zasiejemy niczego cennego, niczego cennego też nie zbierzemy. Oto kilka propozycji do naszego ogródka:
Rodzina, tak jak ogród, potrzebuje…
*czasu, uwagi i pielęgnacji,
*słonecznego światła śmiechu i afirmacji,
*deszczu trudności, chwili napięcia i niepokoju oraz poważnych dyskusji na ważne tematy,
*przekopania stwardniałego gruntu: rozgoryczenia, zawiści, niewybaczonych uraz.
JeÅ›li zasiejecie i bÄ™dziecie pielÄ™gnować te „ziarna wartoÅ›ci” w waszym rodzinnym ogródku, zbierzecie obfite żniwo prawdziwej, Å›wiÄ™tej rodziny.
3. Po zapoznaniu siÄ™ z opowiadaniem prowadzimy z uczniami rozmowÄ™:
– Dlaczego rodzinÄ™ porównuje siÄ™ do ogrodu?
– Kiedy można zbierać plony?
– Co wymaga pielÄ™gnacji w rodzinie?
– Co zagraża wspóÅ‚czesnej rodzinie?
4. Polecamy uczniom, aby wypisali priorytety, które pomagajÄ… stworzyć szczęśliwÄ… rodzinÄ™. Praca przebiega w grupach. UkÅ‚adamy z nich piramidÄ™ (najważniejsze na dole piramidy, najmniej ważne – na górze). Można zaproponować okreÅ›lenia: „przebaczenie”, „rozmowa”, „miÅ‚ość”, „odpowiedzialność”, „zaufanie”, „warunki mieszkaniowe”, „praca”, „wierność”, „uczciwość” etc…
II. Świadectwo Pisma Świętego
1. Odczytujemy na forum fragment z Pisma Świętego:
Jako wiÄ™c wybraÅ„cy Boży – Å›wiÄ™ci i umiÅ‚owani – obleczcie siÄ™ w serdeczne wspóÅ‚czucie, w dobroć, pokorÄ™, cichość, cierpliwość, znoszÄ…c jedni drugich i wybaczajÄ…c sobie nawzajem, jeÅ›liby ktoÅ› miaÅ‚ coÅ› do zarzucenia drugiemu: jak Pan wybaczyÅ‚ wam, tak i wy. Na to zaÅ› wszystko przywdziejcie miÅ‚ość, która jest spoiwem doskonaÅ‚oÅ›ci. A w sercach waszych niech panuje pokój Chrystusowy, do którego też zostaliÅ›cie wezwani w jednym Ciele. I bÄ…dźcie wdziÄ™czni. SÅ‚owo Chrystusa niech w was mieszka w caÅ‚ym swym bogactwie: z całą mÄ…droÅ›ciÄ… nauczajcie i napominajcie siebie, psalmami, hymnami, pieÅ›niami peÅ‚nymi ducha, pod wpÅ‚ywem Å‚aski Å›piewajÄ…c Bogu w waszych sercach. A cokolwiek mówicie lub czynicie, wszystko niech bÄ™dzie w imiÄ™ Pana Jezusa, dziÄ™kujÄ…c Bogu Ojcu przez Niego.
Å»ony bÄ…dźcie poddane mężom, jak przystaÅ‚o w Panu. Mężowie, miÅ‚ujcie żony i nie okazujcie im rozjÄ…trzenia. Dzieci, bÄ…dźcie posÅ‚uszne rodzicom we wszystkim, bo to jest miÅ‚e w Panu”. (Kol 3, 12-20).
2. Po lekturze prowadzimy rozmowÄ™ na jego podstawie:
– Co wymaga pielÄ™gnacji wedÅ‚ug Å›w. PawÅ‚a?
– Co Å›w. PaweÅ‚ mówi o przebaczeniu?
– Co nazywa siÄ™ „spoiwem doskonaÅ‚oÅ›ci”?
– Jak rozumiecie sÅ‚owa: „SÅ‚owo Chrystusa niech w was mieszka”?
– Co należy uczynić, aby w naszych sercach zapanowaÅ‚ pokój Chrystusowy?
III. Studium OrÄ™dzia na 49. Åšwiatowy DzieÅ„ Åšrodków SpoÅ‚ecznego Przekazu
Grupa I
Po przyjÅ›ciu na Å›wiat jesteÅ›my w pewnym sensie w „Å‚onie”, jakim jest rodzina. Jest to Å‚ono skÅ‚adajÄ…ce siÄ™ z różnych osób, bÄ™dÄ…cych w relacji: „miejscem, gdzie czÅ‚owiek uczy siÄ™ współżycia w różnorodnoÅ›ci” (Evangelii gaudium, 66). SÄ… to różnice osobowoÅ›ci i pokoleÅ„, które nawiÄ…zujÄ… komunikacjÄ™ przede wszystkim dlatego, że siÄ™ nawzajem akceptujÄ…, bo istnieje miÄ™dzy nimi pewna więź. A im wiÄ™kszy jest wachlarz tych relacji, im wiÄ™ksza jest różnica wieku, to tym bogatsze jest nasze Å›rodowisko życia. Jest to więź, która jest podstawÄ… sÅ‚owa, które z kolei wzmacnia więź. SÅ‚ów nie wymyÅ›lamy: możemy ich używać, ponieważ je otrzymaliÅ›my. To w rodzinie uczymy siÄ™ mówić w jÄ™zyku ojczystym, to znaczy w jÄ™zyku naszych przodków (por. 2 Mach 7, 25. 27). W rodzinie dostrzegamy, że inni byli przed nami, sprawili, że zaistnieliÅ›my i możemy z kolei rodzić życie oraz czynić coÅ› dobrego i piÄ™knego.
– WyjaÅ›nij pojÄ™cie: „Å‚ono rodziny”.
– Co otrzymujemy dziÄ™ki życiu w rodzinie?
Grupa II
DoÅ›wiadczenie wiÄ™zi nas „poprzedza”, sprawia, że rodzina jest także kontekstem, w którym przekazuje siÄ™ tÄ™ podstawowÄ… formÄ™ komunikacji, jakÄ… jest modlitwa. Gdy mama i tata usypiajÄ… swoje dopiero co urodzone dzieci, bardzo czÄ™sto powierzajÄ… je Bogu, aby nad nimi czuwaÅ‚. A kiedy sÄ… trochÄ™ wiÄ™ksze, odmawiajÄ… wraz z nimi proste modlitwy, pamiÄ™tajÄ…c z miÅ‚oÅ›ciÄ… także o innych osobach, dziadkach, innych krewnych, chorych i cierpiÄ…cych, tych wszystkich, którzy bardziej potrzebujÄ… Bożej pomocy. Tak wiÄ™c w rodzinie wiÄ™kszość z nas nauczyÅ‚a siÄ™ religijnego wymiaru komunikacji, który w chrzeÅ›cijaÅ„stwie jest caÅ‚kowicie przenikniÄ™ty miÅ‚oÅ›ciÄ…, miÅ‚oÅ›ciÄ… Boga, który daje nam siebie, i którÄ… dajemy innym.
– Co otrzymujemy dziÄ™ki życiu w rodzinie?
– WyjaÅ›nij, jaka jest zależność miÄ™dzy komunikacjÄ… a modlitwÄ…?
Grupa III
W rodzinie istnieje przede wszystkim zdolność, aby nawzajem siÄ™ objąć, wspierać, towarzyszyć sobie nawzajem, odczytać spojrzenia i milczenie, wspólnie siÄ™ Å›miać i pÅ‚akać, miÄ™dzy osobami, które siebie nawzajem nie wybraÅ‚y, a jednak sÄ… tak ważne jedna dla drugiej, że pozwalajÄ… nam zrozumieć, czym jest naprawdÄ™ komunikacja jako odkrycie i budowanie bliskoÅ›ci. Niwelowanie dystansów, wychodzÄ…c sobie nawzajem na spotkanie i akceptujÄ…c siebie, to motyw wdziÄ™cznoÅ›ci i radoÅ›ci.
– WyjaÅ›nij, jak rozumiesz sÅ‚owa: „rodzina to miejsce, gdzie można nawzajem siÄ™ objąć”.
– Co otrzymujemy dziÄ™ki życiu w rodzinie?
Grupa IV
Rodzina jest przede wszystkim miejscem, w którym mieszkajÄ…c razem w życiu codziennym, doÅ›wiadczamy ograniczeÅ„ wÅ‚asnych oraz innych osób, maÅ‚ych i wielkich problemów współżycia, wspóÅ‚pracy. (…) Dlatego rodzina, w której, pomimo jej ograniczeÅ„ i grzechów, istnieje wzajemna miÅ‚ość, staje siÄ™ szkołą przebaczenia. Przebaczenie jest dynamikÄ… komunikacji, takiej komunikacji, która siÄ™ wyczerpuje, zaÅ‚amuje i która poprzez skruchÄ™ wyrażonÄ… i przyjÄ™tÄ… może ponownie nawiÄ…zać wiÄ™zi i sprawić, by one siÄ™ rozwijaÅ‚y.
– WyjaÅ›nij pojÄ™cie: „rodzina – szkołą przebaczenia”.
– Co otrzymujemy dziÄ™ki życiu w rodzinie?
Grupa V
Rodzina może być szkołą komunikacji jako bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwa. Może to mieć miejsce nawet tam, gdzie zdaje siÄ™ dominować nieuchronność nienawiÅ›ci i przemocy, kiedy rodziny sÄ… oddzielone od siebie murami z kamienia albo też nie mniej nieprzeniknionymi murami uprzedzeÅ„ i niechÄ™ci, kiedy wydaje siÄ™, że istniejÄ… sÅ‚uszne racje, żeby powiedzieć „teraz już koniec”. W istocie bÅ‚ogosÅ‚awienie, a nie przekleÅ„stwo, nawiedzanie, a nie odrzucanie, przyjÄ™cie zamiast zwalczania to jedyny sposób, aby przerwać spiralÄ™ zÅ‚a, aby dać Å›wiadectwo, że dobro jest zawsze możliwe, aby wychowywać dzieci do braterstwa.
– WyjaÅ›nij pojÄ™cie: „rodzina – szkoÅ‚a komunikacji”.
– Jakie mury budujÄ… czasami rodziny?
Puenta
WspóÅ‚czesna rodzina funkcjonujÄ…ca w okreÅ›lonym kontekÅ›cie historycznym, spoÅ‚ecznym, kulturowym ma zadanie ujawnić sÅ‚abość otaczajÄ…cego jÄ… Å›wiata, wychowujÄ…c mÅ‚ode pokolenia w duchu tradycji i wartoÅ›ci chrzeÅ›cijaÅ„skich. Rodzina ma wpajać mÅ‚odemu pokoleniu system wartoÅ›ci, można to uczynić, wprowadzajÄ…c tzw. filtry rodzinne; ich zastosowanie ma urealniać i odkÅ‚amać wykreowany przez media nierealny obraz rodziny, ma nauczyć rozróżniania dobra i zÅ‚a, prawdy i faÅ‚szu, wartoÅ›ci i pseudowartoÅ›ci.
IV. Nowe życie/pogłębienie wiary.
1. Wyobraźcie sobie, że zostaliÅ›cie zespoÅ‚em, który ma stworzyć nowy kanaÅ‚ telewizyjny, który ma sÅ‚użyć rodzinie. Stwórzcie zasady programowe: cel stacji, jakie programy bÄ™dziecie w niej emitować, jakie nie bÄ™dÄ… pokazywane. Jakie wartoÅ›ci bÄ™dziecie promować etc… UwzglÄ™dnijcie wiadomoÅ›ci z dzisiejszej lekcji i orÄ™dzia papieża Franciszka.
2.Praca przebiega w grupach. Opracowania grupy prezentujÄ… na forum.
Propozycja modlitwy na zakończenie
Modlitwa Ojca Świętego Jana Pawła II w intencji rodzin
Boże, od którego pochodzi wszelkie ojcostwo w niebie i na ziemi,
Ojcze, który jesteÅ› MiÅ‚oÅ›ciÄ… i Å»yciem,
spraw, aby każda ludzka rodzina na ziemi
przez Twego Syna, Jezusa Chrystusa, „narodzonego z Niewiasty”,
i przez Ducha Świętego stawała się prawdziwym
przybytkiem życia i miÅ‚oÅ›ci dla coraz to nowych pokoleÅ„. (…)
Spraw, aby młode pokolenie znajdowało w rodzinach
mocne oparcie dla swego człowieczeństwa
i jego rozwoju w prawdzie i miłości .
Opracowanie katechezy: Aleksandra BaÅ‚oniak – zastÄ™pca redaktora naczelnego miesiÄ™cznika „Katecheta”, nauczycielka religii w liceum ogólnoksztaÅ‚cÄ…cym w Poznaniu, redaktor serii „Biblioteka Katechety”.
© Edycja ÅšwiÄ™tego PawÅ‚a
Zestaw pomocy duszpasterskich można pobrać bezpłatnie.
Patroni medialni: