19 września 2015
PrzewodniczÄ…cy Rady ds. Åšrodków SpoÅ‚ecznego Przekazu, abp WacÅ‚aw Depo, metropolita czÄ™stochowski wystosowaÅ‚ List do wiernych oraz dziennikarzy na DzieÅ„ Åšrodków SpoÅ‚ecznego Przekazu, który jest obchodzony w Polsce 20 wrzeÅ›nia 2015 roku.
Zapraszamy do lektury
List podany za www.archiczest.pl
WYZWANIA MEDIALNE I ZOBOWIÄ„ZANIA WIARY
Umiłowani w Chrystusie Panu!
Ewangelia dzisiejszej niedzieli ukazuje Chrystusa nauczajÄ…cego podczas podróży po Galilei. PrzemierzajÄ…c tÄ™ krainÄ™ wraz ze swymi uczniami, Jezus próbowaÅ‚ przybliżyć im najważniejsze zasady obowiÄ…zujÄ…ce w Królestwie Bożym. MówiÅ‚ o swojej MÄ™ce, Åšmierci i Zmartwychwstaniu oraz o pokorze, która powinna cechować Jego naÅ›ladowców. We fragmencie Ewangelii wedÅ‚ug Å›w. Marka znajdujemy też zdumiewajÄ…ce zdanie odnoszÄ…ce siÄ™ do sÅ‚uchaczy SÅ‚owa Bożego. Oni jednak nie rozumieli tych sÅ‚ów, a bali siÄ™ Go pytać (Mk 9,32). Czyż z takim dylematem nie spotyka siÄ™ czÄ™sto także wspóÅ‚czesny czÅ‚owiek? Czy chodzÄ…c po drogach wiary, nie stawiamy sobie niemal każdego dnia egzystencjalnych pytaÅ„ o Bożą wolÄ™, o istotÄ™ stworzonego Å›wiata i rolÄ™ OpatrznoÅ›ci Bożej? Te pytania i wÄ…tpliwoÅ›ci sÄ… zachÄ™tÄ… do pogÅ‚Ä™biania wiary, a użytecznym instrumentem w tym procesie może być DzieÅ„ Åšrodków SpoÅ‚ecznego Przekazu, w którym chcemy w szczególny sposób pochylić siÄ™ nad ich rolÄ… w życiu Ojczyzny, KoÅ›cioÅ‚a i każdego z nas.
WspóÅ‚pracownicy prawdy, a nie jej kreatorzy
W historiÄ™ caÅ‚ej ludzkoÅ›ci wpisana jest komunikacja, która obok innych dziedzin ludzkiej aktywnoÅ›ci przyczyniÅ‚a siÄ™ do rozwoju Å›wiata. Od chwili, kiedy sÅ‚owo spisane mogÅ‚o być kopiowane w niespotykanym dotÄ…d tempie, Å›wiat stopniowo stawaÅ‚ siÄ™ maÅ‚Ä… wioskÄ…. W mgnieniu oka aż po horyzont rozprzestrzeniaÅ‚y siÄ™ najróżniejsze informacje, zarówno te dobre, jak i te zÅ‚e, a granica ich zasiÄ™gu przesuwaÅ‚a siÄ™ coraz bardziej, aż zupeÅ‚nie zniknęła z naszego pola widzenia. Dzisiaj żyjemy w rzeczywistoÅ›ci, w której mówienie o okreÅ›lonym czasie przepÅ‚ywu informacji nie ma sensu, bo przestrzeÅ„ wirtualna czy bezpoÅ›redni przekaz satelitarny zapewniajÄ… natychmiastowy obieg obrazu, dźwiÄ™ku i sÅ‚owa pisanego.
W tej rzeczywistoÅ›ci zanurzony jest każdy czÅ‚owiek, ale też wiele ważnych instytucji. Nikogo nie trzeba przekonywać o doniosÅ‚oÅ›ci mediów w demokratycznym paÅ„stwie, w którym peÅ‚niÅ‚y one dotÄ…d gÅ‚ównie rolÄ™ kontrolnÄ…. Coraz częściej jednak zaczynajÄ… wyrÄ™czać wÅ‚adzÄ™ wykonawczÄ… czy ustawodawczÄ…, kreujÄ…c autorytety, niszczÄ…c je czy przede wszystkim pomnażajÄ…c wysiÅ‚ek wkÅ‚adany w zdobycie wÅ‚adzy nad ludzkimi umysÅ‚ami i sumieniami. KoÅ›cióÅ‚ nie może być obojÄ™tny wobec prób partyjnego traktowania mediów. Niestety, coraz częściej jesteÅ›my Å›wiadkami wykorzystywania mediów do celów antydemokratycznych. Drogowskazów możemy szukać w liturgii sÅ‚owa z dzisiejszej niedzieli. W drugim czytaniu znajdujemy sÅ‚owa: Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezÅ‚ad i wszelki wystÄ™pek (Jk 3,16). ApelujÄ™ zatem do ludzi mediów o odwagÄ™ pokory. Miejcie Å›wiadomość, że KoÅ›cióÅ‚ obejmuje was swojÄ… modlitwÄ…. JesteÅ›cie bowiem sÅ‚ugami prawdy, a nie jej kreatorami.
Wiara rodzi się z tego, co się słyszy
Dialog KoÅ›cioÅ‚a nie toczy siÄ™ tylko w krÄ™gach ludzi wierzÄ…cych, ale obejmuje caÅ‚y Å›wiat. BÅ‚ogosÅ‚awiony PaweÅ‚ VI pouczyÅ‚ nas, że skoro Å›rodki spoÅ‚ecznego przekazu sÄ… jedynymi źródÅ‚ami informacji i kanaÅ‚ami pomiÄ™dzy KoÅ›cioÅ‚em a Å›wiatem, to nie wolno zaniedbywać tych dróg przepowiadania Ewangelii w porÄ™ i nie w porÄ™, gdyż za Å›w. PawÅ‚em przyjmujemy, że wiara rodzi siÄ™ z tego, co siÄ™ sÅ‚yszy i jest żywa poprzez przekazywanie i Å›wiadectwo. Ta okoliczność otwiera drogÄ™ do pogÅ‚Ä™bionej refleksji nad mediami katolickimi. To przed nimi należy postawić wyjÄ…tkowÄ… odpowiedzialność nie tylko za ksztaÅ‚towanie prawdziwego wizerunku, ale też za dementowanie póÅ‚prawd i jawnych oszczerstw.
W kontekÅ›cie naszego codziennego zmagania o prawdÄ™ i dobro musimy dokonać rachunku sumienia z uczestniczenia w życiu medialnym KoÅ›cioÅ‚a. Czy zdajemy sobie sprawÄ™ z faktu, że treÅ›ci przedstawiane na Å‚amach katolickich gazet, przed mikrofonami radiowymi i kamerami telewizyjnymi nie mogÄ… być sprowadzane jedynie do informowania? Tu chodzi o formowanie sumieÅ„, a nawet o gÅ‚oszenie SÅ‚owa Bożego. BiorÄ…c do rÄ™ki katolickie pismo czy sÅ‚uchajÄ…c audycji albo oglÄ…dajÄ…c religijny program – poszerzamy przestrzeÅ„, w której przemawia do nas mÄ…drość Boża objawiona w Jezusie Chrystusie.
Trzeba mocno podkreÅ›lić, że media katolickie nie mogÄ… zastÄ…pić ani wychowania w rodzinie, ani dobrej katechezy czy homilii, ale doskonale mogÄ… je uzupeÅ‚niać. Å»ycie każdego chrzeÅ›cijanina przebiega w rytmie wyznaczonym przez kalendarz liturgiczny. Nie da siÄ™ powiedzieć wszystkiego na temat najważniejszych tajemnic naszej wiary podczas kazania czy w liÅ›cie pasterskim. Dlatego obowiÄ…zkiem katolika jest wziąć do rÄ™ki religijne pismo, wysÅ‚uchać audycji, zobaczyć odpowiedni program telewizyjny czy przeÅ›ledzić serwis internetowy, by dowiedzieć siÄ™ wiÄ™cej. Ludzie zakochani chcÄ… jak najdÅ‚użej przebywać w swoim towarzystwie, by jak najwiÄ™cej dowiedzieć siÄ™ na temat swoich wzajemnych pragnieÅ„ i planów. O ileż bardziej my – ludzie przyjmujÄ…cy w wierze i kochajÄ…cy Chrystusa – powinniÅ›my szukać okazji, by zdobywać wiedzÄ™ na temat przesÅ‚ania, które nam pozostawiÅ‚ Pan! Tu nie chodzi przecież jedynie o wiedzÄ™ katechizmowÄ…. Ta pozostaje niezmienna i można po niÄ… siÄ™gnąć z pominiÄ™ciem mediów. Ale skoro nasza rzeczywistość zmienia siÄ™ tak dynamicznie, czyż to nie media katolickie stanÄ… siÄ™ dla nas okazjÄ…, by zrozumieć dzisiejszy Å›wiat w duchu chrzeÅ›cijaÅ„skiego przesÅ‚ania? Zadaniem teologów i katolickich dziennikarzy jest tÅ‚umaczenie tego zawiÅ‚ego Å›wiata w Å›wietle Chrystusowej nauki. Takiego wÅ‚aÅ›nie wyjaÅ›niania wymaga od nas dzisiaj zarówno przestrzeÅ„ wspóÅ‚czesnej polityki i ekonomii, jak również w nie mniejszym stopniu nauk Å›cisÅ‚ych i przyrodniczych, w tym medycznych. PojawiajÄ… siÄ™ coraz nowsze, wczeÅ›niej nieobserwowane zjawiska i problemy. Zauważa siÄ™ nawet podważanie odwiecznych praw natury. Nie poradzimy sobie z interpretacjÄ… tych nowych zjawisk bez Å›wiatÅ‚a Ewangelii.
Media w służbie rodzinie
Ojciec ÅšwiÄ™ty Franciszek z okazji wspomnienia Å›w. Franciszka Salezego, patrona ludzi mediów, skierowaÅ‚ swe tradycyjne przesÅ‚anie, pod hasÅ‚em: Przekaz o rodzinie jako uprzywilejowanym miejscu spotkania w bezinteresownej miÅ‚oÅ›ci. W tym roku obchodzony jest już 49. DzieÅ„ Åšrodków SpoÅ‚ecznego Przekazu. Papież przestrzegÅ‚ w swoim przesÅ‚aniu, że najnowoczeÅ›niejsze media, które zwÅ‚aszcza dla najmÅ‚odszych staÅ‚y siÄ™ już nieodzowne, mogÄ… być zarówno przeszkodÄ…, jak i pomagać w porozumiewaniu siÄ™ w rodzinie i miÄ™dzy rodzinami. Z tych sÅ‚ów wynika bardzo jednoznaczny przekaz: media majÄ… szczególne zadanie sÅ‚użenia rodzinom, w których nigdy – pod żadnym pozorem – nie mogÄ… osÅ‚abiać wzajemnych wiÄ™zi, a powinny je wzmacniać. Może siÄ™ tak stać przez ukazywanie wÅ‚aÅ›ciwych wzorców męża i żony, rodziców i dzieci. Gdyby media odczytaÅ‚y swÄ… rolÄ™ w odpowiedzialnym ksztaÅ‚towaniu wÅ‚aÅ›ciwych postaw, na uniwersytetach caÅ‚ego Å›wiata zbÄ™dna byÅ‚aby refleksja o tzw. pÅ‚ci kulturowej, gdyż każdy mąż wiedziaÅ‚by, że jest zobowiÄ…zany do okazywania szacunku i miÅ‚oÅ›ci swej żonie. Taki sam postulat odczytaÅ‚by każdy pozostaÅ‚y czÅ‚onek chrzeÅ›cijaÅ„skiej rodziny.
Pozwólcie, że w kontekÅ›cie refleksji o rodzinie przytoczÄ™ raz jeszcze to, co powiedziaÅ‚em do dziennikarzy z okazji ich Å›wiÄ™ta w styczniu 2015 r.: WÅ‚aÅ›nie teraz mamy wyjÄ…tkowÄ… okazjÄ™, aby przez dostÄ™pne nam Å›rodki spoÅ‚ecznego przekazu umacniać Å›wiadomość Å›wiÄ™tego i nierozerwalnego charakteru małżeÅ„stwa i rodziny, gÅ‚osić cywilizacjÄ™ życia oraz zwracać uwagÄ™ na pielÄ™gnowanie postaw otwarcia wobec każdego poczÄ™tego dziecka. Nie trzeba nikomu tÅ‚umaczyć, jak bardzo postulat ten jest doniosÅ‚y choćby w zwiÄ…zku z niedawnÄ… debatÄ… na temat metody in vitro czy programami seksedukacji w szkoÅ‚ach, pomimo sÅ‚usznych protestów rodziców. Media, jak żadna inna pÅ‚aszczyzna, byÅ‚y w tych kwestiach miejscem sporów i zamÄ™tu ideologicznego.
Umiłowani w Chrystusie Diecezjanie!
Nasz KoÅ›cióÅ‚ CzÄ™stochowski, Å›wiÄ™tujÄ…cy w październiku 2015 r. 90-lecie swojego powoÅ‚ania, jest w szczęśliwej sytuacji, bo niemal od jego zarania towarzyszy mu Tygodnik Katolicki Niedziela, który w przyszÅ‚ym roku bÄ™dzie obchodziÅ‚ 90-lecie istnienia. Pierwszy biskup czÄ™stochowski Teodor Kubina od samego poczÄ…tku wiedziaÅ‚, że jego duszpasterska posÅ‚uga musi być wsparta sÅ‚owem drukowanym. Wiedzieli to także inni pasterze w KoÅ›cioÅ‚ach lokalnych caÅ‚ej Polski. Dzisiaj Niedziela, – obok innych tytuÅ‚ów – sÅ‚uży już nie tylko lokalnej wspólnocie czÄ™stochowskich katolików, ale też caÅ‚emu KoÅ›cioÅ‚owi w Polsce i Polakom poza naszymi granicami. BiorÄ…c do rÄ™ki każdy najnowszy numer, uczestniczymy nie tylko w najważniejszych wydarzeniach w naszej Ojczyźnie, ale też w Å›wiecie. Na Å‚amach Niedzieli możemy siÄ™ wczytać przede wszystkim w nauczanie Ojca ÅšwiÄ™tego i wierny przekaz wiary polskich biskupów. Dzisiaj, kiedy po Å›mierci Å›wiÄ™tego Jana PawÅ‚a II nieco zmniejszyÅ‚o siÄ™ zainteresowanie mediów Å›wieckich tematykÄ… nauczania papieskiego, z tym wiÄ™kszym entuzjazmem siÄ™gajmy po nasz tygodnik. CzÄ™stochowska wspólnota lokalna w wyjÄ…tkowy sposób jest odpowiedzialna za egzystencjÄ™ naszej Niedzieli w nieÅ‚atwych czasach, gdy w zwiÄ…zku z rozwojem mediów elektronicznych wierni rzadziej siÄ™gajÄ… po gazety. KupujÄ…c NiedzielÄ™ i zgÅ‚Ä™biajÄ…c jej treść, realizujemy dzieÅ‚o nowej ewangelizacji, która jest osobistym i rodzinnym przylgniÄ™ciem do Chrystusa, Jedynego Odkupiciela. W tym odpowiedzialnym zadaniu wspomagajÄ… nas również Katolickie Radio Fiat i pauliÅ„skie Radio Jasna Góra. RozgÅ‚oÅ›nie te każdego dnia poprzez swój przekaz modlitwy, zwÅ‚aszcza Eucharystii i refleksji, przyczyniajÄ… siÄ™ do pogÅ‚Ä™bienia naszej wiary, rozwoju intelektualnego i odważnego Å›wiadectwa życia wiary.
Na trud rozpoznawania w Chrystusie Drogi, Prawdy i Życia, przez macierzyńskie pośrednictwo Bogarodzicy, Matki Słowa Bożego, i na radosne świadectwo wiary z serca błogosławię.
(-) + Wacław Depo
Arcybiskup Metropolita Częstochowski
Częstochowa, 14 września 2015 r.
Patroni medialni: