Kan. 822
§ 1. W wypeÅ‚nianiu swojej funkcji pasterze KoÅ›cioÅ‚a, korzystajÄ…c z prawa przysÅ‚ugujÄ…cego KoÅ›cioÅ‚owi, powinni posÅ‚ugiwać siÄ™ Å›rodkami spoÅ‚ecznego przekazu.
§ 2. Pasterze ci majÄ… pouczać wiernych, że spoczywa na nich obowiÄ…zek podejmowania wspóÅ‚pracy zmierzajÄ…cej do tego, by użycie Å›rodków spoÅ‚ecznego przekazu przepoić duchem ludzkim i chrzeÅ›cijaÅ„skim.
§ 3. Wszyscy wierni, w szczególnoÅ›ci zaÅ› ci, którzy majÄ… jakiÅ› udziaÅ‚ w organizowaniu lub użyciu Å›rodków spoÅ‚ecznego przekazu, powinni siÄ™ starać Å›wiadczyć pomoc pasterskiej dziaÅ‚alnoÅ›ci, tak żeby KoÅ›cióÅ‚ mógÅ‚ także poprzez te Å›rodki skutecznie wypeÅ‚niać swojÄ… misjÄ™.
Kan. 823
§ 1. Dla zachowania nieskazitelnoÅ›ci wiary i obyczajów, pasterze KoÅ›cioÅ‚a posiadajÄ… prawo i sÄ… zobowiÄ…zani czuwać, by wiara i obyczaje wiernych nie doznaÅ‚y uszczerbku przez sÅ‚owo pisane lub użycie Å›rodków spoÅ‚ecznego przekazu. PrzysÅ‚uguje im również prawo domagania siÄ™, aby przedkÅ‚adano do wczeÅ›niejszej oceny to, co ma być wydane przez wiernych na piÅ›mie, a dotyczy wiary lub obyczajów, a także odrzucania pism przynoszÄ…cych szkodÄ™ prawdziwej wierze lub dobrym obyczajom.
§ 2. ObowiÄ…zek i prawo, o których w § 1, należą do biskupów, zarówno poszczególnych, jak i zebranych na synodach lub konferencjach episkopatu – w odniesieniu do wiernych powierzonych ich pieczy. Natomiast należą do najwyższej wÅ‚adzy koÅ›cielnej – gdy idzie o caÅ‚y Lud Boży.
Kan. 824
§ 1. JeÅ›li inaczej nie postanawia siÄ™, ordynariuszem miejsca, którego należy prosić o zezwolenie lub aprobatÄ™ na wydanie książek wedÅ‚ug kanonów niniejszego tytuÅ‚u, jest wÅ‚asny ordynariusz miejscowy autora albo ordynariusz miejsca wydawania książek.
§ 2. Cokolwiek w kanonach tego tytuÅ‚u postanawia siÄ™ o książkach, należy stosować także do wszelkiego rodzaju pism przeznaczonych do publicznego rozpowszechniania, chyba że co innego jest stwierdzone.
Kan. 825
§ 1. KsiÄ™gi Pisma ÅšwiÄ™tego wolno wydawać tylko za aprobatÄ… Stolicy Apostolskiej lub konferencji episkopatu. Również do wydania ich tÅ‚umaczeÅ„ na jÄ™zyki narodowe wymagana jest aprobata tej samej wÅ‚adzy oraz zaopatrzenie ich w konieczne i wystarczajÄ…ce wyjaÅ›nienia.
§ 2. TÅ‚umaczenia Pisma Å›wiÄ™tego, zaopatrzone w odpowiednie wyjaÅ›nienia, katolicy mogÄ… za zezwoleniem konferencji episkopatu przygotowywać i wydawać wspólnie z braćmi odÅ‚Ä…czonymi.
Kan. 826
§ 1. Gdy idzie o ksiÄ™gi liturgiczne, należy przestrzegać przepisów kan. 838.
§ 2. Na ponowne wydanie ksiÄ…g liturgicznych lub ich tÅ‚umaczeÅ„ na jÄ™zyk narodowy, także gdy chodzi o ich części, konieczne jest potwierdzenie zgodnoÅ›ci z wydaniem zatwierdzonym przez ordynariusza miejsca wydania.
§ 3. Modlitewniki do publicznego lub prywatnego użytku wiernych mogÄ… być wydawane tylko za zezwoleniem ordynariusza miejsca.
Kan. 827
§ 1. Katechizmy oraz inne pisma sÅ‚użące do katechizacji lub ich przekÅ‚ady wymagajÄ… aprobaty ordynariusza miejsca, z zachowaniem przepisu kan. 775 § 2.
§ 2. Tylko te książki z zakresu Pisma ÅšwiÄ™tego, teologii, prawa kanonicznego, historii KoÅ›cioÅ‚a oraz innych gaÅ‚Ä™zi wiedzy religijnej lub moralnej, które zostaÅ‚y wydane za aprobatÄ… kompetentnej wÅ‚adzy koÅ›cielnej albo potem zostaÅ‚y przez niÄ… zatwierdzone, mogÄ… być używane jako podrÄ™czniki w szkoÅ‚ach podstawowych, Å›rednich lub wyższych.
§ 3. Zaleca siÄ™, aby książki zawierajÄ…ce treść, o której w § 2, także wtedy, gdy nie sÄ… używane jako podrÄ™czniki, jak również pisma o treÅ›ci szczególnie dotyczÄ…cej religii lub dobrych obyczajów, zostaÅ‚y poddane osÄ…dowi ordynariusza miejsca.
§ 4. W koÅ›cioÅ‚ach lub kaplicach nie można wystawiać, sprzedawać lub rozdawać książek czy innych pism traktujÄ…cych o sprawach religii lub obyczajów, jeÅ›li nie zostaÅ‚y wydane za zezwoleniem kompetentnej wÅ‚adzy koÅ›cielnej albo nie byÅ‚y przez niÄ… potem zaaprobowane.
Kan. 828
Zbiory dekretów albo aktów, wydane przez jakÄ…Å› wÅ‚adzÄ™ koÅ›cielnÄ…, mogÄ… być ponownie wydane tylko po uzyskaniu zgody tejże wÅ‚adzy i z zachowaniem warunków przez niÄ… przepisanych.
Kan. 829
Aprobata jakiegoÅ› dzieÅ‚a lub zezwolenie na jego wydanie dotyczy tekstu oryginalnego, nie zaÅ› jego nowych wydaÅ„ lub przekÅ‚adów.
Kan. 830
§ 1. Przy zachowaniu prawa każdego ordynariusza miejsca do powierzania oceny książek osobom przez niego zatwierdzonym, konferencja episkopatu może sporzÄ…dzić listÄ™ cenzorów odznaczajÄ…cych siÄ™ odpowiedniÄ… wiedzÄ… oraz zdrowÄ… naukÄ… i roztropnoÅ›ciÄ…, aby byli do dyspozycji kurii diecezjalnych, albo ustanowić komisjÄ™ cenzorów, z którÄ… mogliby siÄ™ konsultować ordynariusze miejsca.
§ 2. OdrzucajÄ…c wszelki wzglÄ…d na osobÄ™, cenzor w wypeÅ‚nianiu swojej funkcji winien mieć na uwadze tylko naukÄ™ KoÅ›cioÅ‚a o wierze i obyczajach, przedstawianÄ… przez Nauczycielski UrzÄ…d KoÅ›cioÅ‚a.
§ 3. SwojÄ… opiniÄ™ cenzor winien wydać na piÅ›mie. JeÅ›li jest przychylna, ordynariusz, zgodnie z wÅ‚asnym roztropnym osÄ…dem, udziela zezwolenia na wydanie, zaznaczajÄ…c swoje nazwisko, datÄ™ i miejsce udzielonego zezwolenia. W wypadku odmówienia zezwolenia ordynariusz przedstawia autorowi dzieÅ‚a powody odmowy..
Kan. 831
§ 1. W dziennikach, czasopismach lub periodykach, które otwarcie atakujÄ… religiÄ™ lub dobre obyczaje, wierni mogÄ… coÅ› zamieszczać jedynie dla sÅ‚usznej i uzasadnionej przyczyny. Duchowni i czÅ‚onkowie instytutów zakonnych mogÄ… to czynić jedynie za zgodÄ… ordynariusza miejsca.
§ 2. Do konferencji episkopatu należy wydanie przepisów okreÅ›lajÄ…cych warunki, jakie winny być wypeÅ‚nione, aby duchowni oraz czÅ‚onkowie instytutów zakonnych mogli brać udziaÅ‚ w programach radiowych lub telewizyjnych dotyczÄ…cych nauki katolickiej lub obyczajów.
Kan. 832
CzÅ‚onkowie instytutów zakonnych, aby mogli wydawać książki, traktujÄ…ce o religii lub obyczajach, potrzebujÄ… także zezwolenia swojego wyższego przeÅ‚ożonego, zgodnie z konstytucjami.
© Pallottinum, PoznaÅ„ 2008.
Patroni medialni: