Normy Konferencji Episkopatu Polski
dotyczÄ…ce wystÄ™powania duchownych i osób zakonnych oraz przekazywania nauki chrzeÅ›cijaÅ„skiej
w audycjach radiowych i telewizyjnych
W misji gÅ‚oszenia Ewangelii wszystkim ludziom KoÅ›cióÅ‚ posÅ‚uguje siÄ™ Å›rodkami spoÅ‚ecznego przekazu, poÅ›ród nich radiem i telewizjÄ… jako narzÄ™dziami, których ogromnych możliwoÅ›ci we wspóÅ‚czesnym Å›wiecie nie sposób przecenić. Sobór WatykaÅ„ski II zachÄ™caÅ‚ do tworzenia koÅ›cielnych Å›rodków spoÅ‚ecznego przekazu, jak i do aktywnej obecnoÅ›ci wiernych w pozostaÅ‚ych mediach (zob. Sobór WatykaÅ„ski II, Dekret o Å›rodkach spoÅ‚ecznego przekazywania myÅ›li „Inter mirifica”, 14.). „W naszej epoce potrzebne jest aktywne i twórcze wykorzystanie mediów przez KoÅ›cióÅ‚. Katolicy powinni odważnie «otworzyć drzwi» Å›rodków przekazu Chrystusowi, tak aby Jego Dobra Nowina byÅ‚a gÅ‚oszona z dachów caÅ‚ego Å›wiata" (Jan PaweÅ‚ II, RozgÅ‚aszajcie to na dachach: Ewangelia w epoce globalnej komunikacji, OrÄ™dzie Ojca ÅšwiÄ™tego na XXXV Åšwiatowy DzieÅ„ Åšrodków SpoÅ‚ecznego Przekazu, 24 stycznia 2001 r.).
W Polsce KoÅ›cióÅ‚ posiada wÅ‚asne, koÅ›cielne rozgÅ‚oÅ›nie. Ma także zagwarantowane przez Konkordat (art. 20) prawo emitowania programów w publicznej radiofonii i telewizji. Ponadto katolicy wystÄ™pujÄ…cy w mediach przy różnych okazjach, niekoniecznie w kontekÅ›cie Å›ciÅ›le koÅ›cielnym i religijnym, winni zgodnie z powoÅ‚aniem wszystkich wiernych dawać chrzeÅ›cijaÅ„skie Å›wiadectwo i przepajać wspóÅ‚czesny Å›wiat duchem Ewangelii.
Konferencja Episkopatu Polski biorÄ…c pod uwagÄ™ InstrukcjÄ™ Kongregacji Nauki Wiary o pewnych aspektach używania spoÅ‚ecznych Å›rodków przekazu dla szerzenia nauki o wierze z 30 marca 1992 r. i korzystajÄ…c z uprawnieÅ„ przyznanych przez prawo powszechne (kan. 772 § 2; kan. 804 § 1; kan. 831 § 2), podczas 328. zebrania plenarnego, które odbyÅ‚o siÄ™ w Licheniu w dniach 11-12 czerwca 2004 r., przyjęła nastÄ™pujÄ…ce zasady regulujÄ…ce duszpasterskÄ… troskÄ™ KoÅ›cioÅ‚a w Polsce o uporzÄ…dkowany przekaz ewangelicznego orÄ™dzia poprzez radio i telewizjÄ™.
- ObowiÄ…zek i prawo troski o uporzÄ…dkowany i owocny przekaz ewangelicznego orÄ™dzia poprzez Å›rodki spoÅ‚ecznego przekazu w Polsce spoczywa na biskupach, zarówno poszczególnych, jak i zebranych na synodach lub Konferencjach Episkopatu (zob. kan. 823 § 2).
- Do szczególnej troski o media wÅ‚asne, czyli utworzone przez podmioty koÅ›cielne, a także o te programy w publicznych oraz komercyjnych rozgÅ‚oÅ›niach radiowych i stacjach telewizyjnych, które oficjalnie zostaÅ‚y uznane za katolickie - jest zobowiÄ…zana Konferencja Episkopatu Polski i Biskupi diecezjalni, zgodnie z obowiÄ…zujÄ…cymi przepisami. Te media bowiem opierajÄ… siÄ™ na autorytecie KoÅ›cioÅ‚a i sÄ… odbierane jako jego gÅ‚os.
- ZaÅ‚ożenie koÅ›cielnych rozgÅ‚oÅ›ni radiowych i stacji telewizyjnych uzależnione jest od zezwolenia zainteresowanego biskupa diecezjalnego lub, w przypadku zasiÄ™gu ponaddiecezjalnego, Konferencji Episkopatu Polski, z zachowaniem stosownych przepisów prawa kanonicznego i paÅ„stwowego.
- Działalność kościelnych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych w Polsce pozostaje pod nadzorem Konferencji Episkopatu Polski, z zachowaniem praw przysługujących biskupowi diecezjalnemu.
- Å»adna stacja radiowa lub telewizyjna, redakcja, program czy audycja nie może używać w nazwie przymiotnika „katolicka" bez zgody kompetentnej wÅ‚adzy koÅ›cielnej.
- Emitowanie programów koÅ›cielnych lub katolickich w mediach publicznych dokonuje siÄ™ w oparciu o porozumienie miÄ™dzy KonferencjÄ… Episkopatu Polski a jednostkami publicznej radiofonii i telewizji. JeÅ›li rozgÅ‚oÅ›nia radiowa lub stacja telewizyjna ma charakter lokalny, sprawy zwiÄ…zane z nadawaniem programów katolickich należą do kompetencji biskupa diecezjalnego.
- Emitowanie programów koÅ›cielnych lub katolickich w mediach prywatnych dokonuje siÄ™ w oparciu o odrÄ™bne umowy zawarte miÄ™dzy kompetentnÄ… wÅ‚adzÄ… koÅ›cielnÄ… a poszczególnymi rozgÅ‚oÅ›niami radiowymi lub stacjami telewizyjnymi.
- Duchowni i czÅ‚onkowie instytutów zakonnych wypowiadajÄ…cy siÄ™ w mediach winni cechować siÄ™ wiernoÅ›ciÄ… nauce Ewangelii, rzetelnÄ… wiedzÄ…, roztropnoÅ›ciÄ… i odpowiedzialnoÅ›ciÄ… za wypowiedziane sÅ‚owo, troskÄ… o umiÅ‚owanie prawdy i owocny przekaz ewangelicznego orÄ™dzia. JeÅ›li nie sÄ… w danej dziedzinie wystarczajÄ…co kompetentni, powinni zrezygnować z wystÄ™powania w mediach, zwÅ‚aszcza w kwestiach trudnych i kontrowersyjnych.
- WypowiadajÄ…c siÄ™ w sprawach nauki katolickiej lub obyczajów, duchowni i zakonnicy winni pamiÄ™tać, że sÄ… powoÅ‚ani do gÅ‚oszenia nauki Chrystusa, a nie wÅ‚asnych opinii. Dlatego zobowiÄ…zani sÄ… do wiernego przekazu katolickiej nauki, zgodnie z doktrynÄ… gÅ‚oszonÄ… przez UrzÄ…d Nauczycielski KoÅ›cioÅ‚a. Powinni również respektować zdanie Konferencji Episkopatu w kwestiach, które byÅ‚y przedmiotem jej oficjalnego stanowiska. Stanowisko Konferencji Episkopatu prezentuje jej rzecznik.
- Powyższe zasady obowiÄ…zujÄ… także odpowiednio pozostaÅ‚ych wiernych, którzy wypowiadajÄ… siÄ™ w mediach w sprawach nauki katolickiej lub obyczajów, zwÅ‚aszcza zaÅ› dotyczÄ… tych osób, których urzÄ…d koÅ›cielny, funkcja peÅ‚niona w instytucji koÅ›cielnej, przynależność do stowarzyszeÅ„ lub organizacji koÅ›cielnych sprawiajÄ…, iż wypowiedzi ich mogÄ… być odebrane jako angażowanie autorytetu KoÅ›cioÅ‚a.
- Nikt nie ma prawa przemawiać w imieniu Kościoła ani sugerować, że jest jego rzecznikiem, jeżeli nie został do tego zgodnie z prawem upoważniony.
- Wierni świeccy nie powinni brać udziału w programach czy audycjach przynoszących szkodę wierze lub dobrym obyczajom, tendencyjnie antykościelnych i budzących zgorszenie.
- Do podjÄ™cia przez duchownego lub osobÄ™ zakonnÄ… staÅ‚ej wspóÅ‚pracy z rozgÅ‚oÅ›niÄ… radiowÄ… lub stacjÄ… telewizyjnÄ… wymagana jest zgoda wÅ‚asnego ordynariusza.
- Dyrektorzy koÅ›cielnych rozgÅ‚oÅ›ni radiowych i stacji telewizyjnych uzgadniajÄ… z biskupem diecezji listÄ™ staÅ‚ych wspóÅ‚pracowników duchownych i zakonnych.
- W programach telewizyjnych duchowni i osoby zakonne winni występować w stroju duchownym używanym w Polsce.
- W trosce o odpowiedniÄ… wspóÅ‚pracÄ™ z mediami biskup diecezji powinien wyznaczyć kompetentnÄ… osobÄ™, która bÄ™dzie sÅ‚użyÅ‚a pomocÄ… i radÄ… w dziedzinie Å›rodków spoÅ‚ecznego przekazu. Biskup winien zatroszczyć siÄ™ także o to, by wyznaczony przezeÅ„ kapÅ‚an sprawowaÅ‚ duszpasterskÄ… opiekÄ™ nad pracownikami mediów.
- SzczególnÄ… staranność należy wykazać podczas transmisji celebracji liturgicznych. TransmisjÄ™ należy odpowiednio przygotować technicznie, tak by nie zakÅ‚ócaÅ‚a przebiegu celebracji. Osoba komentujÄ…ca jÄ… winna być starannie przygotowana do speÅ‚niania swej funkcji, zarówno pod wzglÄ™dem umiejÄ™tnoÅ›ci dziennikarskich, jak i wiedzy teologicznej.
- Msze Å›w. winne być transmitowane „na żywo". W wyjÄ…tkowym przypadku retransmisji, powinno być to wyraźnie zaznaczone i przypominane.
- Duchownych gÅ‚oszÄ…cych SÅ‚owo Boże za poÅ›rednictwem mediów obowiÄ…zujÄ… normy prawa powszechnego (kaÅ„. 762-772), zarówno w odniesieniu do wÅ‚adzy przepowiadania, jak i przekazywanych treÅ›ci.
- Włączenie audycji audiowizualnej do programu katolickiego nauczania w szkołach wymaga aprobaty władzy kościelnej kompetentnej do zatwierdzania programu nauczania religii i pomocy dydaktycznych.
- W wypadku poważnego naruszenia powyższych norm ordynariusz winien upomnieć duchownego lub czÅ‚onka instytutu zakonnego i zobowiÄ…zać go do naprawienia szkody, np. poprzez sprostowanie lub odwoÅ‚anie bÅ‚Ä™dnej czy krzywdzÄ…cej wypowiedzi. W uzasadnionych i poszczególnych przypadkach ordynariusz może zabronić wypowiadania siÄ™ w mediach lub zastosować inne sankcje przewidziane przez prawo.
Warszawa, 09.03.2005
© Konferencja Episkopatu Polski; ŹródÅ‚o: www.episkopat.pl.