WPROWADZENIE
(autorstwa ks. Marka Lisa)
Po przypomnieniu znaczenia komunikacji dla postępu, jedności ludzi oraz prawdy Paweł VI podkreśla rolę mediów w głoszeniu wartości duchowych. Szukanie Absolutu – odwieczna tęsknota człowieka – nie powinno stać się obce nowoczesnym mediom; wręcz przeciwnie to prasa, radio, telewizja, kino, teatr i reklama mogą być w pełni wykorzystane dla krzewienia najgłębszych ludzkich i chrześcijańskich wartości.
Czcigodni Bracia, drodzy Synowie i Córki, i wszyscy ludzie dobrej woli!
1 Dzisiaj po raz siódmy obchodzimy Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Zapraszamy was wszystkich do refleksji wspólnie z nami na temat wybrany na tegoroczne obchody: Komunikacja społeczna a głoszenie i promocja wartości duchowych.
Przez wieki człowiek poszukiwał tego, co jest prawdziwe, dobre i piękne. Poprzez te poszukiwania człowiek próbował osiągnąć Absolut i wyrazić relację ze swoim Stwórcą, często przez ofiarę i modlitwę. Miał nadzieję na życie po tym życiu i ta nadzieja nieśmiertelności wpływała na jego postawy i zachowania w tym świecie. Z różnym powodzeniem poszukiwał sprawiedliwości i pokoju, braterskiej solidarności i miłości. Człowiek tęsknił za pokojem w swym sercu, w rodzinie i we wspólnocie. Te i inne wartości duchowe ludzkości są dziedzictwem, przechodzącym na następne pokolenia, są wspólnym skarbem wszystkich.
To dziedzictwo jest jednakże - w sposób szczególny - odpowiedzialnością chrześcijan, gdyż Ewangelia Chrystusa potwierdziła te duchowe wartości i rozszerzyła ich znaczenie i zastosowanie. Sam Chrystus, poprzez swoje życie, śmierć i powstanie z martwych, nadał dodatkowe znaczenie życiu każdego człowieka. Zainspirował ludzi do osiągania jeszcze wyższych celów i uświadomił im fakt, że są nazwani - i rzeczywiście są - dziećmi Boga, mając udział we wspólnocie Jego Świętego Ducha (zob. 1 J 3,1; 2 Kor 13,14).
2 Kościół otrzymał misję umacniania wartości duchowych całego chrześcijańskiego przesłania. Chrystus Pan wezwał Kościół do zaniesienia tego przesłania aż na krańce ziemi (zob. Dz 1,8; Mt 28,19). Jego Apostołowie zostali ustanowieni do głoszenia miłości Boga i człowieka, przebaczenia i pojednania oraz przesłania pokoju; zostali ustanowieni, aby iść i troszczyć się o chorych i prześladowanych, aby podobnie jak ich Nauczyciel nieść ubogim uzdrawiającą Dobrą Nowinę (zob. Łk 4,18). Oświecony przez Boże wskazania i bogaty w wyjątkowe ludzkie doświadczenie Kościół wie i głosi, że prawdziwy rozwój człowieka i prawdziwy postęp ludzkości może być dokonany tylko wtedy, gdy duchowe wartości odpowiadające najwyższym pragnieniom zostaną należycie zaakcentowane. Tak właśnie Kościół poprzez wieki komunikował te wartości i wspierał inicjatywy rozwoju społecznego, zmierzające do objęcia każdego człowieka i całego człowieka (zob. Populorum progressio 14). Kościół musi więc kontynuować umacnianie wszystkich wartości prawdziwie ludzkiego życia, pokazując równocześnie, że nasze serca są niespokojne, dopóki nie spoczną w Bogu.
Chrześcijanie wszystkich wieków dawali własnym życiem - a często i śmiercią - świadectwo o wartościach duchowych, jakie nieśli w sobie jako dzieci Boże przeznaczone do życia wiecznego. Wielcy męczennicy odnajdywali w każdej kulturze następców, świadczących wraz z nimi o wartościach, które czyniły życie naprawdę wartościowym i ukazywały prawdziwe znaczenie śmierci. Przez szczęśliwą zbieżność tegoroczny Światowy Dzień Komunikacji Społecznej jest także dniem świętego Karola Lwangi i Towarzyszy. Byli oni pewni duchowych wartości, w jakie wierzyli, a ich gotowość, by umrzeć dla swych przekonań, pokazuje, jak głęboko mogą być zakorzenione wartości duchowe. Ci synowie Afryki są obecnie czczeni na całym świecie właśnie dlatego, że zachowali wartości duchowe.
Każdy chrześcijanin w każdej epoce, tak jak ci odważni święci, jest zobowiązany do dawania świadectwa swoim dobrym przykładem i do wskazania źródła nadziei, jaka w nim jest (zob. 1 P 3,15). Zawsze tak było. Jednym z największych błogosławieństw naszego wieku jest jednak rozwój technologii i wielki postęp dokonany w komunikacji społecznej. Dziś, jak nigdy dotąd, duchowe wartości mogą być głoszone i rozpowszechniane aż po krańce ziemi. Nadzwyczajna Opatrzność Boga zachowała ten cud dla naszej epoki.
3 Ludzie dobrej woli cierpią, gdy widzą, jak często komunikacja społeczna jest używana do sprzeciwiania się czy niszczenia podstawowych wartości ludzkiego życia, do wywoływania niezgody i zła (Communio et progressio, 9). Dobrze znane są nadużycia i szkody przez nią powodowane. Rozpowszechnianie fałszywych ideologii i nadmierne zajmowanie się postępem tylko materialnym często odwracają uwagę od troski o prawdziwą mądrość i trwałe wartości.
Prosimy dzisiaj o pozytywne działania ze strony wszystkich katolików, zwłaszcza zaangażowanych w dziedzinie komunikacji społecznej, by rozpowszechniali w całej pełni życiodajne przesłanie Chrystusa oraz by świat brzmiał ich przekonaniem, głosem ich wiary i Słowem Boga. Jest to rzeczywiście ważne powołanie i wielka służba wobec świata. Podobnie apelujemy o pełne partnerstwo - ze wszystkimi braćmi chrześcijanami i ze wszystkimi ludźmi dobrej woli w każdym kraju - by utwierdzać wspólne zasady, od których zależy godność człowieka. Prosimy wszystkich zaangażowanych w komunikację społeczną, by przekazywali historię ofiary i poświęcenia istniejącego w świecie, by głosili obfitujące dobro, dynamizm, entuzjazm i bezinteresowność tak wielu, zwłaszcza pomiędzy młodymi ludźmi. Wiemy, że jest wielu ludzi mediów dobrej woli, płonących pragnieniem i zdecydowanych, by wykorzystać swe martwe narzędzia (zob. Communio et progressio 72) dla dobra współobywateli. Prosimy ich wszystkich o odnowienie woli przekształcenia mass mediów w płonące pochodnie i potężne lampy, oświetlające ścieżkę do jedynego prawdziwego szczęścia. Świat potrzebuje głoszenia wartości duchowych w ich konkretnym wyrazie. Aby osiągnąć ten cel, ci, którzy potrafią używać komunikacji społecznej za pomocą jej wszystkich środków wyrazu, mają obowiązek to czynić. Język obrazu i dźwięku, druku, światła, muzyki musi pomóc w przekazywaniu dobra, piękna i prawdy. Prasa, radio, telewizja, kino, teatr i reklama muszą być w pełni używane w misji niesienia tego ważnego przesłania dla świata.
4 W miarę jak środki komunikacji społecznej głoszą i promują duchowe wartości, pomagają ludzkości w jej ciągłych staraniach, by dobrze przygotować się na ten dzień, gdy pojawi się nowe stworzenie, gdy Ojcostwo Boga będzie powszechnie uznawane, a braterstwo, sprawiedliwość i pokój zwyciężą. Tak więc wraz z wyzwaniem, jakie rzucamy, idą słowa naszej wdzięczności wobec wszystkich ludzi dobrej woli podejmujących wysiłki, by tego dokonać. Z tą myślą chcemy wyrazić nasze głębokie uznanie wszystkim stacjom radiowym i telewizyjnym oraz prasie, prezentującym informacje o Kościele i Stolicy Apostolskiej oraz o ich zasadniczej misji głoszenia i promowania wartości duchowych. W szczególny sposób dziękujemy synom i córkom Kościoła katolickiego, którzy poprzez coraz owocniejsze wykorzystanie komunikacji społecznej i przez wielkie poświęcenie tej formie apostolstwa współpracują z nami w rozszerzaniu Dobrej Nowiny (zob. Flp 1,5). Dla powodzenia tego wielkiego programu, który jest tematem tegorocznego Światowego Dnia Komunikacji Społecznej - Komunikacja społeczna a głoszenie i promocja wartości duchowych - wzywamy pomocy Słowa, które stało się Ciałem, i w Jego imię udzielamy naszego Apostolskiego Błogosławieństwa.
Watykan, 1 maja 1973 roku
PAWEŁ VI
Źródło:
Orędzia papieskie na światowe Dni Komunikacji Społecznej 1967 – 2002,
Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2002
tłumaczenie z języka angielskiego ks. Marek Lis
© Libreria Editrice Vaticana
Numeracja akapitów oraz pogrubienie niektórych fragmentów tekstu pochodzą od redaktorów strony.
Patroni medialni: